Monthly Archives: spalio 2015

Multipotentiniai fibroblastai padeda atstatyti neurologines funkcijas po ischeminio insulto

Žurnalas Stem Cells paskelbė japonų mokslininkų tyrimų rezultatus apie sėkmingą multipotentinių fibroblastų panaudojimą žiurkių ischeminio insulto gydymui. Autoriai nustatė, kad  multipotentiniai fibroblastai, kuriuos jie vadina Multilineage-differentiating stress-enduring (Muse) cells sudaro mažą  subpopuliaciją mezenchiminių kamieninių ląstelių ir odos fibroblastų kultūrose. Auginamos suspensijoje šios ląstelės formuoja sankaupas, gali atsinaujinti, taip pat diferencijuoti į endodermos, ektodermos ir mezodermos audinių ląsteles. Svarbu, kad skirtingai nuo embrioninių kamieninių ląstelių, transplantuotos Muse ląstelės neformuoja teratomų, o įgyja recipientinio audinio savybių. Plačiau apie Muse ląsteles skaitykite čia:

http://www.pnas.org/content/107/19/8639.short

Pristatomoje studijoje Muse ląstelės buvo sėkmingai panaudotos žiurkių eksperimentinio ischeminio insulto gydymui. Po transplantacijos ženkliai pagerėjo neurologinė ir motorinė funkcijos, ląstelės diferencijavo ir integravosi į galvos smegenų žievės struktūras.

Ateityje šis naujas kamieninių ląstelių šaltinis gali būti plačiai naudojamas regeneracinės medicinos tikslams.

Šaltinis:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/stem.2206/abstract

Nustatyta, kad pliuripotentinių ląstelių kultūros generuotos panaudojant stresą buvo kontaminuotos embrioninėmis kamieninėmis ląstelėmis

2014 metų pradžioje žurnale Nature buvo paskelbti sensacingi tyrimų rezultatai, kurie parodė, kad somatines organizmo ląsteles galima perprogramuoti į pliuripotentines tiesiog jas veikiant įvairiais stresoriais (padidėjęs aplinkos rūgštingumas, mechaninis stresas). Tokiu būdu gautos ląstelės buvo pavadintos STAP (angl. stimulus-triggered acquisition of pluripotency). Tačiau, vėlesni tyrimai parodė, kad duomenys buvo suklastoti. Nesenai nustatyta, kad STAP kultūros buvo kontaminuotos kitomis embrioninių kamieninių ląstelių linijomis. Šie rezultatai pagaliau paaiškina ,,stebuklingas‘‘ STAP ląstelių savybes. Plačiau skaitykite čia:

 

http://www.nature.com/news/failed-replications-put-stap-stem-cell-claims-to-rest-1.18412?WT.mc_id=TWT_NatureNews

 

 

Parengė  Augustas Pivoriūnas